Nowa wersja aplikacji Jopr (2.3.1) teoretycznie wspiera obsługę zarządzania serwerem aplikacji JBoss EAP 5. W praktyce niestety agent nie wyrywa w ogóle tego serwera aplikacji. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniej wtyczki, która obsługiwałaby tę wersję JBoss (z wersją 4.x nie tutaj żadnych problemów, jest w pełni obsługiwana).

Okazuje się na szczęście, że odpowiedni plugin istnieje, i nawet działa, ale należy skompilować go samodzielnie. Odpowiednią procedurę przedstawiłem w tym wpisie: Jak skompilować ze źródeł aplikacje RHQ Server oraz Jopr. Po kompilacji kodu powinniśmy dysponować odpowiednią wersję wtyczki, która już powinna wykryć wersję 5 serwera JBoss.

Jednakże nie wystarczy tylko do włączenia zarządzania instancją serwera przy użyciu Jopra. Od wersji 5 wyłączono anonimowy dostęp do konsoli JMX (dzięki której można ta naprawdę zarządzać serwerem). W związku z tym, dopóki po stronie serwera aplikacji nie zdefiniujemy użytkownika mogącego się łączyć z konsolą, nie będziemy w stanie korzystać z konsoli JMX.

Przy domyślnej konfiguracji dane użytkowników są przechowywane w dwóch plikach, zapisanych w wybranej konfiguracji serwera:

 • conf/props/jmx-console-users.properties – informacje o loginach i hasłach użytkowników
 • conf/props/jmx-console-roles.properties – informacje o grupach użytkowników

W najprostszym przypadku wystarczy odkomentować jedną linię z pliku jmx-console-users.properties i już można cieszyć się kontem administracyjnym. Ze względu bezpieczeństwa jednak proponowałbym zmienić chociaż hasło dostępu dla tego użytkownika na jakieś mniej standardowe.

Drugim niezbędnym elementem jest odpowiednia konfiguracja Jopra. Robi się to poprzez:

 • import serwera JBoss do monitorowanych zasobów
 • konfigurację użytkownika i hasła pozwalającego na dostęp do konsoli JMX

Konfigurację loginu i hasła należy zrobić poprzez:

 • wybranie z listy serwerów interesujący nas serwer JBossa
 • wybranie zakładki Inventory
 • wybranie opcji Connection
 • edycję pozycji[cci] Principal/cci] i [cci]Credential/cci] (najpierw należy wybrać przycisk [cci]Edit/cci] znajdujący się na dole strony)
  Połączenie Jopr - JBoss 5

  Połączenie Jopr - JBoss 5

 • po zatwierdzeniu zmian powinniśmy już dysponować dostępem do serwera aplikacji JBoss i możliwością jego zarządzania

Źródła